top of page

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECKA Z PRZEDSZKOLA.

 

 

 

I. Przyprowadzanie dziecka do przedszkola.


1. Rodzice (opiekunowie prawni) przyprowadzają i odbierają dzieci z przedszkola, są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
2. Rodzice (prawni opiekunowie) wprowadzają dziecko do przedszkola i towarzyszą w drodze do szatni, w której znajduje się szafka dziecka. Tam oczekują na samodzielne przebranie się dziecka a następnie powierzają dziecko pracownikowi przedszkola lub wprowadzają dziecko do sali.
3. Osoba odbierająca dziecko od rodzica ma obowiązek zwrócenia uwagi czy wnoszone przez dziecko zabawki lub inne przedmioty nie mają cech niebezpiecznych mogących stworzyć zagrożenie.
4. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi. Nauczyciel ma prawo nie przyjąć chorego dziecka.
4.1 Przedszkole powiadamia rodziców telefonicznie lub ustnie (jeśli rodzic jest aktualnie obecny w przedszkolu) o złym stanie zdrowia lub chorobie dziecka.
4.2 Upoważnia się nauczycieli przedszkola do poinformowania rodziców o konieczności zabrania dziecka do domu w sytuacji zaobserwowania u dziecka poniższych objawów:

 

a) Podwyższona temperatura;
b) SKÓRA: jeżeli na skórze pojawia się wysypka i temperatura ciała dziecka jest podwyższona LUB jeśli dziecko ma liszajec (swędzące pęcherzykowate wypryski na skórze);
c) OCZY: ropne zapalenie spojówek (białko oka jest zaróżowione lub zaczerwienione, a w oku zbiera się substancja ropna, która wycieka lub wysycha w oku);
d) ZACHOWANIE: dziecko wykazuje symptomy zmęczenia lub jest poirytowane, płacze częściej niż zwykle (szczególnie dzieci najmłodsze);
e) SYSTEM ODDECHOWY: dziecko ma problemy z oddychaniem;
f) SYSTEM TRAWIENIA: dziecko ma biegunkę lub wymiotuje;
g) JAMA USTNA: w jamie ustnej pojawiły się krostki lub owrzodzenia i ślina wycieka z ust;
h) NOS: żółta lub zielona flegma;
i) GARDŁO: dziecko kaszle flegmą lub odczuwa ból gardła, zęba;
j) UCHO: dziecko odczuwa ból ucha;
k) Mdłości;
l) Symptomy poważnych chorób zakaźnych.
4.3. Rodzice są zobowiązani do podania aktualnego numeru telefonu.
5. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe należy zgłaszać pisemnie (tylko wtedy będą przestrzegane), poświadczone pisemnie przez lekarza.
6. Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego, poświadczającego możliwość uczęszczania dziecka do przedszkola.

 

 


II. Odbieranie dziecka z przedszkola.
 

1. Dziecko odbierane jest z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów).
2. Wydanie dziecka innym osobom może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodziców (prawnych opiekunów). Wypełnione oświadczenie o osobach odpowiedzialnych za przyprowadzanie i odbieranie dziecka rodzice (prawni opiekunowie) osobiście przekazują wyznaczonemu przez dyrektora pracownika przedszkola lub wychowawcom grup na początku każdego roku szkolnego.
3. W szczególnych przypadkach dyrektor przedszkola wyraża zgodę na odbiór dziecka przez osobę małoletnią, która ukończyła 13 lat, na podstawie upoważnienia wydanego przez rodziców (prawnych opiekunów) dziecka. Ww. osoba ma posiadać stosowne upoważnienie i nie wzbudzać obaw co do zapewnienia dziecku bezpieczeństwa w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu. Jeśli przedszkole będzie miało obawy, że osoba upoważniona nie zapewni dziecku pełnego bezpieczeństwa, poprosi rodziców (prawnych opiekunów) o wskazanie innej osoby, wobec której nie będzie miało żadnych wątpliwości.
4. Upoważnienia są ważne przez cały okres uczęszczania dziecka do przedszkola i mogą zostać w każdej chwili odwołane lub zmienione.
5. Rodzice mogą upoważnić określoną osobę do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola. Takie upoważnienie powinno nastąpić poprzez udzielenie pełnomocnictwa w formie pisemnej z wpisaniem imienia i nazwiska osoby upoważnionej. Osoba taka winna mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający jej tożsamość.
6. Rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
7. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zmierzającej odebrać dziecko (np. upojenie alkoholowe, agresywne zachowanie) będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa.

8. Personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czas wyjaśnienia sprawy. W tym przypadku należy wezwać drugiego rodzica, opiekuna prawnego dziecka, lub upoważnioną osobę. Jeżeli jest to niemożliwe personel przedszkola ma prawo wezwać Policję.
9. Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
10. W miesiącach, gdy dzieci przebywają w ogrodzie przedszkolnym, nauczyciel wymaga od rodzica i dziecka, aby fakt odebrania był zaakcentowany przez wyraźne pożegnanie u nauczycielki mającej je pod opieką.
11. Obowiązkiem nauczycieli jest upewnienie się czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w oświadczeniu.
12. Z chwilą oddania dziecka rodzicom lub osobie upoważnionej - za bezpieczeństwo dziecka odpowiadają te osoby.


III. Procedura postępowania w przypadku nie odebrania dziecka z przedszkola.

1. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie.
2. W przypadku gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej pół godziny.
3. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola. Dyrektor przedszkola podejmuje decyzję o poinformowaniu najbliższego komisariatu policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.
4. W przypadku braku możliwości powiadomienia dyrektora nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu policji.
5. Rodzice (prawni opiekunowie) lub upoważnione osoby, którzy odbiorą dziecko po upływie czasu pracy przedszkola są zobowiązani do podpisania sporządzonej przez nauczyciela notatki z podaniem godziny przyjścia do placówki.
6. Za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola odpowiedzialni są rodzice.

 

 

 

 

bottom of page